WYPRAWA na 5 wysp:
Bali, Lembongan, Gili Trawangan, Meno i Air
„Joga – balans i rozwój na pięciu wyspach”
27.03-10.04.2020
Lecimy na Bali, by zanurzyć się w zapachach, smakach i duchowości tej wyspy. Lecimy tam, by w otoczeniu „tysiąca” świątyń zbliżyć się i dotknąć własnej wewnętrznej świątyni, naszego SANCTUM.
W czasie wyprawy będziemy na pięciu wyspach pracować nad harmonią naszych ciał i nad harmonią ducha. Będziemy w balijskiej uważności okrywali swoją wewnętrzną Moc.
Podczas codziennego doświadczania i praktykowania przejdziemy przez proces oczyszczania ciała i ducha, by ostatecznie „dotknąć” niedotykalnego w Świątyni Światła.
Dzień 1. 2020-03-27
Wylot z Polski
W tym dniu spotykamy się na lotnisku w Warszawie i już od tej chwili będziemy spędzać czas razem, doświadczając egzotyki, siebie samych i siebie nawzajem podczas kolejnych 13 dni.
Dzień 2. 2020-03-28
Przylot na Bali / Bali-Ubud (B)
Przylatujemy na lotnisko Ngurah Rai w Denpasar na wyspie Bali. Tu spotkamy się z naszym przyjacielem i przewodnikiem Kertą, który przywita nas po balijsku i będzie nam towarzyszył przez kilka kolejnych dni.
Nasz pierwszy hotel znajduje się w głębi wyspy w miasteczku Ubud, w dużej bliskości lasu deszczowego. Potrzebujemy jeszcze około godzinnej podróży z lotniska w głąb wyspy, by zacząć przygodę od… kąpieli w basenie.
Wieczorem wyjdziemy razem na kolację. Będzie to też dobry moment, aby dokonać wymiany pieniędzy.
Dzień 3. 2020-03-29
Rafting, czyli spływ pontonowy w egzotycznej scenerii / Bali-Ubud (B,D)
Aby odzyskać równowagę po podróży – odsypiamy… Kto ma ochotę, ten wstaje na śniadanie, a kto chce spać, ten śpi. Ostatecznie musimy uporać się z 6-godzinną różnicą czasu! Jednym z lepszych sposobów na adaptację do takiej zmiany jest głęboki kontakt z przyrodą, więc dzisiaj jest dzień dostrajania się do jej rytmu.
O godz. 10 spotkamy się na pierwsze zajęcia jogi, by wesprzeć nasze ciała, poznać się lepiej i dostroić do wspólnych aktywności. Porozmawiamy również o programie, o lokalnych zwyczajach i poruszaniu się po wyspie, czyli przekażemy Wam wiele przydatnych informacji.
Około godziny 13 zjemy w hotelowej restauracji lunch, a 30 minut później – ruszamy wprost w objęcia lasu deszczowego! Wyekwipowani w kaski, kapoki i wiosła popłyniemy pontonami 11 km rzeką Ayung. Zanurzeni w zieleni, plusku wody i odgłosach lasu będziemy dostrajać się, równoważyć i zakotwiczać w energii Bali.
Po spływie czeka na nas na miejscu fantastyczna obiadokolacja. Tuż przed zmierzchem wrócimy do hotelu. Pamiętajcie, że na Bali zachód słońca – w zależności od pory roku – jest między godziną 18:20 a 18:50.
Tego dnia przed snem jeszcze jedno ważne wydarzenie – doświadczycie lekcji jogi z lokalnym nauczycielem. Wszak Bali to bardzo „jogowa” wyspa i lokalni instruktorzy zdecydowanie mają czym się z nami podzielić.
Dzień 4. 2020-03-30
Wycieczka Kintamani + trekking / Bali-Ubud (B,L)
Jakkolwiek jetlag będzie dawał się nam jeszcze we znaki, warto wstać o godz. 6:00, czyli o wschodzie słońca i otworzyć okno, by z łóżka posłuchać odgłosów budzącej się przyrody.
O godz. 8 ruszamy w Bali, by rozejrzeć się po niej i doświadczać jej jeszcze więcej, jeszcze bardziej. Ten dzień – choć wygląda programowo na turystyczny – ma bardzo głęboki duchowy aspekt. Dzisiaj dokonamy rytualnej kąpieli oczyszczającej w świętych źródłach Tampak Siring.
To bardzo ważne wydarzenie, więc dokonamy go zgodnie z tradycją, powagą i w skupieniu.
Oczyszczeni, odświeżeni i pewnie już głodni pojedziemy dalej, by na krawędzi kaldery wulkanu Batur skosztować egzotycznej balijskiej kuchni, czyli delektować się lokalnym potrawami.
Kaldera wulkanu Batur ma około 12 km średnicy i jej wygląd jest zjawiskowy. Po lunchu zjedziemy z wulkanu nieco niżej, w rejon tarasów ryżowych Tegalalang. Tu planujemy krótki trekking (około 1,5-2 godz.) po tarasach ryżowych i okolicy. Niezbędne będą wygodne buty typu sandały trekkingowe lub inne wygodne obuwie, którego nie będzie żal, gdy wdepniecie w błoto.
Pod koniec trekkingu mamy szansę natknąć się na lokalny wynalazek ostatnich lat i za niewielką opłatą poczuć znowu dziecięce lata na dłuuuugiej huśtawce lub przejechać się na rowerze, będąc niemal w przestworzach.
Po powrocie do hotelu będzie chwila na odpoczynek i spotykamy się na wieczornej sesji jogi, podczas której szczególną uwagą obejmiemy synchronizację ruchu z oddechem w poszukiwaniu miękkości, równowagi i płynności. Całość zakończymy relaksem opartym o wizualizację wody.
Dzień 5. 2020-03-31
Szkoła gotowania + barong dance / Bali-Ubud (B,L)
Kolejny dzień doświadczania siebie w balijskim łonie. Po porannej sesji jogi zjemy lekkie śniadanie i wyjdziemy z hotelu, by już po 20 minutach marszu rozpocząć przygodę, którą parę godzin później będziemy konsumować! Przed nami balijska szkoła gotowania, czyli jesteś tym, co jesz! Wspólnie będziemy się uczyć gotować pod okiem mistrza kuchni, a to, co ugotujemy będzie naszym lunchem. Gotujmy więc z miłością, a nią się nakarmimy!
Nasza szkoła gotowania dysponuje małym basenem, zatem nie zapomnijcie zabrać ze sobą stroju i ręcznika!
Około godz. 14 będziemy już ciężko wzdychać po obfitym posiłku, zatem to dobry moment na spacer po miasteczku Ubud, zwłaszcza że będziemy w jego centrum. Warto teraz kupić pamiątki, bo Ubud to lepsza jakość i większy wybór.
O godz. 17:30 w naszym hotelu zapraszamy Was na kolejną lekcję jogi z lokalnym trenerem. Potem wyciszeni i odprężeni wrócimy do centrum w okolice Royal Palace Ubud, by wziąć udział w przedstawieniu muzyczno-tanecznym, które wprowadzi nas w świat balijskich zwyczajów religijnych z zakresu tańca i muzyki.
Po pokazie wrócimy do siebie i udamy się w objęcia Morfeusza. Dobranoc!
Dzień 6. 2020-04-01
Nauka tańca i gamelany / Bali-Ubud (B,L)
Dalej, więcej i głębiej – dzień odczuwania i uważności.
Nie myślcie, że nie sprawdzimy, na ile byliście uważni podczas pokazu w Royal Palace 😉 Dzisiaj będzie okazja pokazać, ile się nauczyliście. Po śniadaniu pojedziemy do jednej z balijskich wiosek, by przyjrzeć się, jak wygląda balijski dom, tradycja i… wziąć udział w lekcji gry na gamelanach!
Weźmiemy też udział w lekcji balijskiego tańca.
Powodzenia, będzie zabawnie i ciekawie. Najważniejsze, że będziecie mieli okazję doświadczyć osobiście, ile pracy trzeba włożyć w ten taniec, by wyszło tak, jak chcemy.
Tuż po zakończeniu lekcji wykorzystamy daną nam przestrzeń na jogiczny relaks po „ciężkim” treningu. Pamiętajcie, by w tym dniu zabrać ze sobą maty. Tego dnia skupimy się przede wszystkim na pranajamach, czyli specjalnych ćwiczeniach koncentracyjno-oddechowych oraz na praktyce relaksacji.
Na zakończenie czeka nas jeszcze poczęstunek przygotowany przez naszych gospodarzy, zatem w drogę powrotną ruszymy syci.
Wieczorne spotkanie poświęcimy na podzielenie się refleksjami, odczuciami i na ukierunkowanie się na kolejne dni.
Następnego dnia zmieniamy wyspę, ale chcemy to zrobić tak, by popłynąć na te 3 dni z bagażem podręcznym, a bagaż główny zostawić na Bali. Odbierzemy go po powrocie w kolejnym hotelu. Spakujcie się więc odpowiednio.
Dzień 7. 2020-04-02
Podróż speedboatem na wyspę Gili Trawangan + rowery / Gili Trawangan (B)
Wstajemy wcześnie, bo śniadanie jemy o 6:30. Idąc na śniadanie zabierzcie ze sobą cały bagaż – dzisiaj przenosimy się z Oceanu Indyjskiego na Ocean Spokojny. W drodze na kolejną wysepkę, Gili Trawangan, przekroczymy słynną Linię Wallesa, rozdzielającą te oceany.
Około godz. 7 specjalny samochód typu cargo zabierze nasze bagaże główne, te które będą na nas czekać na Bali. My natomiast o godz. 7 zostaniemy odwiezieni do portu, gdzie przesiądziemy się do szybkiej łodzi, która będzie naszym domem przez kolejne 2 godziny. Zatem wiatr we włosach, płyniemy, a jak szczęście się do nas uśmiechnie, spotkamy na trasie… delfiny.
Dobijając łodzią do wysepki Gili Trawangan będziemy się desantować bezpośrednio na plażę, skąd do hotelu mamy około 20 min spaceru. Wysiadając z łodzi i idąc do hotelu wspomnicie, jak dobrym pomysłem było pozostawienie dużej walizki na Bali.
Po dotarciu do hotelu będzie okazja schłodzić się w basenie, zjeść lunch i zameldować się. W każdym razie zbiórka o godz. 16 przy recepcji i… tak, wsiadamy na rowery i ruszamy poznawać uroki wysepki.
Zabieramy stroje kąpielowe, ręczniki, wodę i jakiś banknocik, by po drodze kupić świeżego kokosa i delektować się smakiem jego soku.
Jadąc otwieramy się na to, co przyniesie droga. Przy okazji poszukamy odpowiedniego miejsca, w którym poczekamy na zachód słońca. Wszystko po to, by wieczorna sesja jogi odbyła się właśnie w takich okolicznościach.
Na zakończenie dnia wspólnie poszukamy fajnego street fooda, by zjeść kolację.
Dzień 8. 2020-04-03
Rejs na wyspę Gili Air + snorkeling / Gili Air (B)
Poranna joga tym razem na trawie. Spotykamy się około 7:30, zabierzcie chusty. Rozpoczniemy dzień praktyką powitań słońca, kultywując wdzięczność i otwierając się na doświadczenie obfitości.
Po porannej sesji jemy śniadanie i znowu wsiadamy na łódź. Przed nami dzień z żywiołem wody. Będziemy go doświadczać naprawdę wyjątkowo, gdyż nasz program to obcowanie z podwodnym, przepięknym światem – podczas snorkingu.
Mamy nadzieję spotkać w tym dniu nawet morskie żółwie, więc wrażeń może być sporo.
Na łodzi będzie dla nas woda i ręczniki. Mimo zadaszenia zabieramy nakrycia głowy oraz – co ważne – odpowiedni strój do wody. Spędzimy w niej trochę czasu i zazwyczaj naszej uwadze uchodzi odpowiednia ochrona przed słońcem. Trzeba zadbać o ramiona i uda/łydki, bo to one będą najbardziej narażone. Warto wziąć to pod uwagę.
Na lunch dobijemy do wyspy Gili Air, gdzie będzie też chwila na odpoczynek. Tu później planujemy sesję pranajamy/medytacji w jakimś ustronnym miejscu, więc pamiętajcie by zabrać ze sobą chusty.
Na lunch musimy zabrać pieniądze. Co do menu – bez obaw, będzie co wybrać. Przy okazji zapewne pojawią się lokalni sprzedawcy pereł i innych koralików więc tym bardziej pamiętajcie by mieć ze sobą zapas banknotów.
Kiedy skończymy wracamy na Gili Trawangan i macie trochę czasu dla siebie. Wyspa obfituje w atrakcje, więc warto się porozglądać.
Wieczorem zapraszamy Was na chwilę, by znowu w uważności na siebie nawzajem podzielić się wrażeniami.
Dzień 9. 2020-04-04
Rejs na wyspę Gili Meno / Gili Meno (B)
O godz. 8 spotykamy się na poranną jogę na trawie. Jak zawsze ważna będzie dla nas praktyka oddechowa, która wesprze nas w pracy z otwieraniem ciała i umysłu na pełniejsze doświadczanie TU i TERAZ. Potem z przyjemnością zjemy z Wami wspólnie śniadanie, by następnie wypłynąć na wysepkę Gili Meno. Zabieramy ze sobą klasyczny ekwipunek plażowy i chusty.
Na miejscu trochę relaksu, wody, potem poszukamy odpowiedniej knajpki na lunch.
Zanim wrócimy do naszego hotelu, odbędziemy jeszcze sesję jogi, by i na tej wyspie postawić naszą jogową stopę.
Dzień 10. 2020-04-05
Powrót na Bali / Bali-Sanur (B)
Bali, Bali – nadciągamy!
Dzisiejszy poranek ma 2 opcje. Opcja podstawowa to spotkanie na porannej jodze na trawie, a potem śniadanie i następnie kilka godzin wolnego czasu przed wypłynięciem powrotnym na Bali.
Opcja druga jest dedykowana tym, którzy zapragną spróbować swoich sił w nurkowaniu z butlą (ta opcja jest dodatkowo płatna). Dla tych osób możemy zorganizować nurkowanie wprowadzające INTRO, podczas którego będziecie mogli sami zrobić to, co znacie tylko z opowiadań i TV.
Do odważnych świat należy!
Około godz. 14:30 meldujemy się w porcie i o 15 wypływamy. Do kolejnego hotelu na Bali dotrzemy pod wieczór. Meldujemy się i razem poszukamy miejsca, gdzie zjemy kolację.
Dzień 11. 2020-04-06
Wycieczka na wysepkę Lembongan / Bali-Sanur (B,L)
Nie dajemy za wygraną, przed nami jeszcze jedna (piąta) z zaplanowanych wysp – Lembongan, więc po śniadaniu ruszamy w jej stronę, by i tam oddać się jogowym rytuałom. Będzie to okazja, by doświadczyć jak dotychczasowa, regularna praktyka jogi wzmocniła i uelastyczniła Wasze ciało. Wielu z was odkryje, że potrafi zrobić dużo więcej, niż im się wydawało. Zauważycie też, jak dzięki praktyce możecie łatwiej osiągać stan wewnętrznej radości i spokoju.
Zabieramy zestaw plażowy, jogowy i banknoty na lunch i ewentualne pamiątki.
Dzień 12. 2020-04-07
Wycieczka Lempuyang i zmiana hotelu / Bali-Uluwatu (B,L)
Pomału zbliżamy się do końca naszej wyprawy i na pewno jesteśmy już gotowi, by odbyć zaplanowaną na dzisiaj wycieczkę do Świątyni Światła Lempuyang. Do świątyni tej wiedzie około 1500 schodów, ale na szczęście większa część z nich jest ukryta w cieniu. To ważny dzień, niejako zwieńczenie duchowego aspektu naszej podróży. Na miejscu z pewnością porozmawiamy o tym więcej.
Dzisiejsza joga na pewno będzie miała medytacyjny charakter. Zabieramy chusty.
Wyjedziemy z hotelu o godz. 8. Pamiętajcie o ekwipunku: wygodne buty, woda, coś do przekąszenia, pałatka przeciwdeszczowa.
Wracając z Lempuyang udamy się do ostatniego już miejsca naszego pobytu na południe wyspy – do Uluwatu.
Dzień. 13 2020-04-08
Wyplatanie koszyczków ofiarnych / Bali-Uluwatu (B)
Huraaaa! To dzień, w którym cała nasza aktywność odbywa się na miejscu.Czas odpoczynku, refleksji i plażowania…
Klasycznie zaczniemy dzień jogą, podczas której poznacie medytacyjną praktykę miłującej dobroci. Po śniadaniu, na zakończenie pobytu będziemy uczyć się, jak własnoręcznie wykonać koszyczek dziękczynny, który każdego dnia wielokrotnie będziecie obserwować podczas praktykowania przez Balijczyków aktywności religijnych.
Wykonacie je i złożycie z indywidualną intencją. To ważne, by tak zakończyć swój kontakt z Bali, „wyspą tysiąca świątyń”.
Dzień 14. 2020-04-09
Transfer z hotelu (B)
Nasyceni, pełni wrażeń i bogatsi o to coś, co przywiodło was na tę wyprawę jedziemy na lotnisko, by wrócić do domu.
Dzień 15. 2020-04-10